Журавель степовий (Anthropoides virgo, журавль-красавка)

Anthropoides virgo

Середовище існування/Опис

Журавель степовий (Anthropoides virgo) — найменший і другий за поширеністю (після канадського журавля) журавель. Один з двох видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Найменший вид журавлів, його висота становить близько 89 см, а вага 2-3 кг. Голова і шия в основному чорні; позаду очей добре помітні довгі пучки білого пір'я. Від основи дзьоба до потиличної частини є ділянка світло-сірого пір'я; звичайна для інших видів журавлів лисина відсутня. Дзьоб короткий, жовтуватий. Рогівка ока червонувато-оранжева. Оперення тіла голубувато-сіре. Махове пір'я другого порядку виділяється своєю довжиною і попелясто-сірим кольором. Ноги і пальці на ногах чорні. Голос — дзвінке курликання, вище і мелодійніше, ніж у сірого журавля.

Щеврик азійський (Anthus richardi, степной конёк)

Anthus richardi

Середовище існування/Опис

Щеврик азійський — найпоширеніший птах в Центральній Європі зі всіх щевриків. Він досягає довжини від 17 до 20 см. У порівнянні з іншими видами у птаха незвично довгі ноги і пальці, задній пазур також дуже довгий і дуже прямий. Верхня частина тіла коричневого кольору з темними подовжніми смужками. Горло і бічні сторони тіла від бежевого до коричневого кольору, на горлі до того ж є виразні темні смуги. Оперення нижньої частини тіла біле.

Вівсянка сивоголова (Emberiza caesia, красноклювая овсянка)

Emberiza caesia

Середовище існування/Опис

Маса тіла: 20-25 г, довжина тіла: близько 16 см.

У дорослого самця голова і воло сизувато-сірі; спина і покривні пера крил бурувато-руді, з темною строкатістю; "вуса", горло, поперек, надхвістя і весь низ іржасто-руді; махові і стернові пера темно-бурі, з рудуватою облямівкою; навколоочне кільце жовтувате; дзьоб і ноги рудувато-бурі. У дорослої самки горло і "вуса" рудувато-вохристі, по краях горла темно-бурі риски; сірий колір на голові й волі з бурим відтінком; решта низу вохристо-руда. Молодий птах рудувато-бурий, із темною строкатістю на верхній частині голови, спині, надхвісті, крилах, горлі, волі й боках тулуба.

Подорожник лапландський (Calcarius lapponicus, лапландский подорожник)

Calcarius lapponicus

Середовище існування/Опис

Маса тіла: близько 25 г, довжина тіла: близько 15 см.

У дорослого самця в шлюбному вбранні верх голови, вуздечка, щоки, покривні пера вух, горло і воло чорні; над оком біла "брова", яка з’єднується з білою смугою на боці шиї і вола; задня частина шиї іржасто-руда; верх тулуба і крил бурий, із темною і світлою строкатістю; боки тулуба спереду чорні, ззаду — білі, з чорними рисками; груди, черево й підхвістя білі; махові пера темно-бурі, зі світлою облямівкою; хвіст чорно-бурий, на крайніх стернових перах біла барва; дзьоб жовтий, на кінці чорний; ноги чорно-бурі. У позашлюбному вбранні голова і спина рудувато-бурі, з темною строкатістю; пера задньої частини шиї руді, зі світлою облямівкою; "брови" світлі; низ білий, із чорними плямами на боках горла, на волі й боках тулуба; дзьоб буруватий. У дорослої самки в шлюбному оперенні верх голови і щоки буруваті; "брови" і смуги на шиї вохристі; горло біле; на волі чорна пляма або чорні риски; у позашлюбному оперенні схожа на позашлюбного самця, але потилиця й задня частина шиї буруваті; горло і воло світло-бурі. Молодий птах подібний до дорослої самки в позашлюбному оперенні, але на горлі, волі й грудях темні риски.

Вівсянка скельна (Emberiza buchanani, скальная овсянка)

Emberiza buchanani

Середовище існування/Опис

Маса тіла: 19-22 г, довжина тіла: близько 17 см.

У дорослого самця в шлюбному вбранні голова і шия сірі; навколоочне кільце, "вуса" і горло жовтуваті; спина і верх крил рудувато-бурі, з темною строкатістю; поперек і надхвістя сірувато-бурі; воло, груди і черево руді; підхвістя білувате; махові пера темно-бурі, з рудуватою облямівкою; хвіст темно-бурий, на двох парах крайніх стернових пер біла барва; дзьоб червонуватий; ноги червонувато-бурі; в позашлюбному оперенні голова і шия бурувато-сірі. Самка забарвлена тьмяніше. Молодий птах буруватий; верх голови, спина, поперек, надхвістя, воло і верх грудей із темними рисками.

Вітаю на сайті «Птахи України»