Бджолоїдка звичайна (Merops apiaster, Золотистая щурка)

Merops apiaster

Середовище існування/Опис

Бджолоїдка звичайна залюбки ловить і поїдає жалячих комах. Вона гніздується на півдні Європи, а зимувати прилітає до Африки, Аравії або Індії. Звичайна бджолоїдка - яскраво забарвлений і дуже спритний птах, що полює на комах у повітрі. Вона ласує й бджолами. Сучасні бджолярі несправедливо вважають її шкідником, оскільки, окрім бджіл, щурка ловить й інших комах, наприклад, ос і бджолиних вовків. Звичайна бджолоїдка - зграєвий птах, який гніздується в колоніях, що налічують від декількох десятків до декількох тисяч особин. У період гніздування в них утворюються сімейні групки з одним або декількома молодими птахами, що не досягли статевої зрілості, - так званими „помічниками". Вони разом копають нірки, будують гнізда, вирощують пташенят і навіть летять на південь, залишаючись однією сім'єю до наступного гніздового періоду. Сотні яскраво забарвлених бджолоїдок у польоті - чудове видовище. Птахи описують кола, ширяючи, спускаються з великої висоти і співають свою дзвінку пісню - „пуль-пуль-пуль".

Вид –/Рід — Merops apiaster
Родина – Бджолоїдкові
Ряд – Ракшеподібні

Довжина тіла – 28 см
Розмах крил – 44 см
Звички: зграйний птах; гніздується колоніями
Їжа: літаючі комахи, бджоли, оси, бабки, метелики
Звуки: дзвінке „пуль-пуль"
Тривалість життя: невідома

Спільними зусиллями зграя бджолоїдок проганяє від своїх гнізд навіть таких хижаків, як чорні шуліки, що зазіхають на їхні яйця і малих пташенят.

Влітку живе в Південній і Південно-Східній Європі, в Південно-Західній Азії, на зиму відлітає до Африки на південь від Сахари, до Східної Індії і Південної Аравії. Місця гніздування знаходяться в Північній Африці, деяких районах Південної Африки і Південно-Західної Азії.

Живлення

Бджолоїдка годується літаючими комахами: осами, бджолами, бабками, жуками і метеликами. Здобич ловить на льоту.

За нагоди цей птах охоче поїдає медоносних бджіл. Бджолоїдка видивляється здобич з високого місця - плетеної огорожі, телеграфного стовпа, каменя або сухої гілки дерева. Помітивши здобич, що летить, негайно піднімається в повітря і ловить її. Птах відригує хітинові частини покриву комах, які його шлунок не в змозі перетравити.

Розмноження

Статеве дозрівання: з 1-2 років
Період гніздування: травень-червень
Несіння: одне на рік
Кількість яєць: 4-6, іноді 10
Висиджування: 20-24 дні
Вигодовування пташенят: 31-33 дні

Звичайна бджолоїдка гніздується в норах на глибині 1,5 м, які зазвичай викопує в піщаних кручах поблизу води. Самець і самка на прямовисному березі своїми лапками і дзьобами проробляють майже горизонтальний хід завдовжки від 1 до 2 м. У кінці тунеля розташовується гніздова камера. Перед тим, як зробити кладку, обидва партнери захищають гніздо від нашестя інших претендентів на гніздо, зокрема, й побратимів зі своєї колонії.

Самка з перервами в 1-2 дні відкладає 4-6, а іноді навіть 10 білих яєць. Батьки по черзі насиджують яйця. Вночі, зазвичай їх зігріває самка, а самець спить на найближчому дереві. Самець приносить самці, що сидить на яйцях, корм. Будувати гніздо і вигодовувати пташенят парі допомагають пташенята з попереднього виводка.

Місце, в якому знаходиться гніздо, до відкладання яєць нічим не вистилається, але незабаром у ньому починають накопичуватися відторгнуті пташиним шлунком частинки хітинового покриву комах, з яких з часом утворюється досить товста підстилка. Пташенята викльовуються одне за одним з перервами в декілька днів. Вони сліпі і не мають пір'я. Через тиждень у них розплющуються очі.

Батьки і „няньки" вигодовують пташенят комахами. Через 4 тижні пташенята встають на крило. Разом з батьками і їхніми помічниками вони проводять декілька днів поблизу гнізда, причому для відпочинку і сну влаштовуються на деревах. Птахи годують своїх пташенят ще приблизно 3 тижні.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ БДЖОЛОЇДКИ

В гніздовій камері бджолоїдок знаходять безліч залишків хітинових покривів комах, яких організм птаха не засвоює.

Бджолоїдки, що живуть у тропічній Африці, утворюють групи з дуже цікавою соціальною структурою. Це найбільш розвинені спільноти птахів.

Деякими мовами звичайну бджолоїдку називають „Бджолоїдкою європейською".

В Африці звичайні бджолоїдки як гніздо нерідко використовують покинуті нори трубкозубів.

Усі види бджолоїдок зазвичай живуть у невеликих групах - батьківська пара, один або декілька молодших птахів, які не досягли статевої зрілості. У родині може бути до 12 членів.

Бджолоїдка гніздується і в степовій та лісостеповій зонах України, зазвичай на високих урвищах і в ярах.

Зрідка бджолоїдка гніздується в Центральній Європі. У 1990 році в Німеччині (земля Баден-Вюртемберг) гніздувалося понад 12 пар звичайних бджолоїдок.

Щоб прогодувати себе і своїх пташенят, бджолоїдка щодня повинна зловити близько 225 комах.

ЯК БДЖОЛОЇДКА ЛОВИТЬ БДЖІЛ

Бджолоїдка хапає здобич довгим вузьким дзьобом і повертається з нею на дерево.

Щоб відокремити жало комахи, бджолоїдка з силою притискає її черевце до гілки.

Бджолоїдка кінчиком дзьоба ловить комаху і кілька разів б'є її з правого і лівого боку об гілку.

Охорона

Бджолярі в районах Середземномор'я відстрілюють бджолоїдок, оскільки вони шкодять бджільництву.

... ...Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вітаю на сайті «Птахи України»