Кам'янка (Oenanthe oenanthe, обыкновенная каменка)

Oenanthe oenanthe

Середовище існування/Опис

Кам'янка - це навдивовиж рухлива пташинка з темною спинкою і світлим черевцем. Гнізда кам'янки сховані в норах або скельних ущелинах.

Зазвичай кам'янка перебуває на відкритих просторах, на землі або низько над землею. Вона постійно знаходиться в русі і перелітає з каменя на камінь. Це типовий гірський птах, який гніздується в ущелинах скель і ловить комах на кам'янистих гірських лугах.

Вид –/Рід — Oenanthe oenanthe
Родина – Дроздові
Ряд – Горобцеподібні

Довжина: 15-17 см
Розмах крил: 26-32 см
Маса: 17-30 г
Звички: рідко тримаються зграйками; перелітні птахи
Їжа: комахи, павуки, гусениці, різні ягоди й насіння
Тривалість життя: максимум 7 років

Кам'янки населяють відкриті райони з бідною рослинністю. Вони надають перевагу кам'янистим гірським лугам з низькою травою, пасовищам, а ще - піщаним кар'єрам, глинистим схилам пагорбів, урвищам поблизу річок, пустищам, звалищам та іншим подібним місцям. У Європі вони зустрічаються також і не в кам'янистих місцях. Кам'янка селиться і на покинутих будівництвах. Іноді її можна зустріти в селах і містах. За останні декілька десятків років чисельність європейської популяції кам'янки зменшилася. Причиною цього стали зміни ландшафту, внаслідок яких птахи позбулися придатних для гніздування районів. Кам'янка не боїться людей, і часто селиться неподалік.

До 20 видів роду, що живуть у Європі, Азії, Африці і Північній Америці, належать, наприклад, кам'янка пустельна і кам'янка білохвоста.

Живлення

Основна їжа кам'янки - безхребетні, наприклад, дрібні равлики, багатоніжки, гусениці, жуки, мухи, коники, сарана, щипавки і павуки. Восени до раціону цих птахів також входять ягоди малини, ожини, горобини та інших рослин. Кам'янки без упину скачуть по низьких кущах, скльовуючи все, що годиться в їжу, при цьому вони кланяються і помахують хвостом. Птахи тріпочуть крилами, зависаючи в повітрі, як це робить боривітер. Цей спосіб польоту - невід'ємний елемент шлюбних танців кам'янок. Проте політ із зависанням служить для того, щоб роздивитися, що відбувається на землі.

Розмноження

Статеве дозрівання: з 1 року
Період гніздування: з квітня
Несіння: у низинах часто 2, у горах 1
Кількість яєць: 5-6
Висиджування: близько 13 днів
Вигодовування пташенят: 13-15 днів

Першими на гніздуваннях з'являються самці кам'янки, проте часто вони прилітають одночасно зі своєю торішньою партнеркою. Після того, як самці займуть свої ділянки, вони виконують шлюбний танець, щоб привернути увагу самки. Самці стрибають навколо обраниці, кланяються і голосно співають, злітаючи на якесь узвишшя. Крім того, вони співають у повітрі, виконуючи при цьому складний танок, а, сівши на пеньок, розкланюються з невидимою публікою. Гніздо кам'янка влаштовує в ямці між камінцями, в норі, ніші глинистого берега або кам'яної стінки. Самка будує гніздо зі стебел трави і вистилає його пір'ям і шерстю. У травні вона відкладає 5-6 блідо-голубих яєць. Насиджування триває 13 днів. Вигодовування пташенят у гнізді триває від 13 до 15 днів. З гнізда пташенята вибираються, ще не вміючи літати.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ КАМ'ЯНКИ

Самка: спина і крила коричневі, нижній бік тіла кремовий протягом усього року. Пір'я надхвістя, як і в самця, біле.

Хвіст: темна смуга на кінці хвоста разом з середнім стерновим пір'ям утворює велику букву „Т", яку найкраще видно, коли хвіст птаха розкритий і піднятий високо над головою.

Самець: влітку верхня частина тіла сіра. Надхвістя та основа хвоста білі. Крила і кінець хвоста чорні, черевце кремово-біле, груди рудуваті. Взимку самець не відрізняється від самки - верхній бік його тіла коричневий, груди кремові.

Дзьоб: чорний, тонкий і загострений - чудове знаряддя для скльовування їжі.

Несіння: самка відкладає в гнізді з трави, шерсті і пір'я 5-6 блідо-голубих із зеленуватим відтінком яєць.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА КАМ'ЯНКОЮ

Кам'янка часто сидить на високому камінні або швидко бігає по землі, раз у раз кланяючись і помахуючи розкритим хвостом. При цьому вона повторює своє „тек-тек-їв". Кам'янки літають легко. Впізнати кам'янку можна за білим надхвістям і довгим, білим пір'ям хвоста, що піднімається вище за голову, на якому в розкритому вигляді чітко видно чорну літеру „Т". У Європі іноді з'являється гренландський підвид кам'янки, яка затримується тут під час перельотів. З місць зимівель кам'янки відлітають на початку березня. На початку травня вони повертаються.

ПЕРЕЛЬОТИ

Кам'янки, які гніздуються в Європі, на зиму відлітають до Африки. Летять вони вночі. Птахи з Північної Америки і Гренландії відлітають до Африки або Ірану, при цьому кам'янки долають значні відстані. Птахи з Гренландії і Канади летять на схід до Європи, а потім повертають на південь, до Африки. Ті популяції кам'янок, що гніздуються на Алясці, повинні спочатку подолати Берингову протоку, після чого птахи продовжують свій шлях через Сибір і Європу. Вони летять парами або невеликими зграйками, рідше - великими групами.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

Відомо, що кам'янки навіть на зимовищі залишаються територіальними птахами. Самці й самки захищають свої ділянки від конкурентів.

Кам'янки поселилися в Північній Америці не дуже давно, при цьому вони потрапили туди з різних регіонів. Це підтверджується тим, що різні популяції кам'янок летять на зимування до Африки двома різними маршрутами. Птахи, що гніздуються на Алясці, летять через Центральну Азію, а східноканадська популяція - через Європу.

Кам'янки із Гренландії летять прямо на південь і дістаються до Іспанії. Над Атлантичним океаном вони долають відстань понад 3 000 км.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Кам'янка гніздується на більшій частині Європи і Азії, в Північній Канаді і на Алясці. Зимує в Африці, рідше в Ірані і на Аравійському півострові.

Охорона

Чисельність виду скоротилася, оскільки середовище існування цих птахів зазнало змін. Кам'янка - корисний птах, якого всі люблять, проте в деяких місцях цьому виду загрожує зникнення і йому потрібна охорона.

... ...Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вітаю на сайті «Птахи України»