Крех середній (Mergus serrator, средний крохаль)

Mergus serrator

Середовище існування/Опис

Один з 7-ми видів роду; один з 3-х видів роду у фауні України.

Вид –/Рід — Mergus serrator
Родина – Качині
Ряд – Гусеподібні

Середній крех є доволі крупним водоплавним птахом, розміром з крижня, з вузьким, довгим дзьобом. Довжина тіла досягає 0,5 м. Розмах крил 67-86 см. Маса самців 1000—1300 г. Голова, спина і потилиця чорні із зеленим відливом, шия і черевце білі, на боках дрібний струйчатий малюнок, груди червоно-білі. На потилиці у самця є подвійний чуб з розсуканого тонкого пір'я. Дзьоб, райдужка і ноги — червоні. На відміну від великого креха, воло коричневе з чорними вкрапленнями. У верхній щелепі від переднього краю ніздрів 18 або більше зубців (у великого креха — 13-15). Самка попелясто-сіра з коричневою головою і шиєю, при цьому межа коричневого і сірого кольорів на шиї розмита, спина сіро-бура. Від самок великого крохаля відрізняється відсутністю білої плями під дзьобом. Чуб самки коротший ніж у самця.

Живлення

Крім риби, яка складає основний раціон цього птаха, харчується ракоподібними, водними комахами і черв'яками. Часто полює групами, занурюючи у воду частину голови і видивляється здобич.

Розмноження

Частково осілий вид. Біля місць гніздування з'являється у березні—квітні. Віддає перевагу низьким островам з густим очеретом або трав'яною рослинністю. Початок гніздування в травні–червні. Гніздиться у заростях рослинності. У кладці 4–14 яєць. Насиджує лише самка, 28–31 день. Пташенята з'являються у червні-липні. Осіння міграція виражена слабо.

ЧИСЕЛЬНІСТЬ І ПРИЧИНИ ЇЇ ЗМІНИ

Чисельність у Європі становить 220 тис. ос. У Чорноморському біосферному заповіднику в 1970—1980 рр. гніздилося до 900 пар, 2005—2009 рр. — не більше 15–40 пар. Ще до 100 пар гніздиться навколо заповідника, 16—46 пар на Лебединих островах, біля 70 пар на островах Джарилгацької затоки, біля 10 гніздиться на Обитічній косі. Зниження чисельності, вірогідно, викликане погіршенням стану заток Чорного моря (забруднення, нестабільна кормова база). Через шторми та високий рівень води у затоках руйнуються острови або затоплюються колонії. Існує велика конкуренція за місця гніздування з масовими видами мартинів, які нищать кладки та пташенят. Можлива також велика смертність дорослих птахів у рибальських сітках.Чисельність у Європі становить 220 тис. ос. У Чорноморському біосферному заповіднику в 1970—1980 рр. гніздилося до 900 пар, 2005—2009 рр. — не більше 15–40 пар. Ще до 100 пар гніздиться навколо заповідника, 16—46 пар на Лебединих островах, біля 70 пар на островах Джарилгацької затоки, біля 10 гніздиться на Обитічній косі. Зниження чисельності, вірогідно, викликане погіршенням стану заток Чорного моря (забруднення, нестабільна кормова база). Через шторми та високий рівень води у затоках руйнуються острови або затоплюються колонії. Існує велика конкуренція за місця гніздування з масовими видами мартинів, які нищать кладки та пташенят. Можлива також велика смертність дорослих птахів у рибальських сітках.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Мешкає в північних частинах Північної Америки і Євразії від тундри до лісостепу, зимує на морських узбережжям помірної зони і субтропіків. В Україні ізольовано гніздиться і зимує на Азово-Чорноморському узбережжі.

Охорона

Включено до Червоної книги України (1994, 2009), статус — вразливий. Занесено до Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІІ) конвенцій, угоди AEWA. Охороняється на території Чорноморського біосферного заповідника, РЛП «Кінбурнська коса» та інших об'єктах природно-заповідного фонду. З метою більш ефективної охорони необхідне посилення режиму охорони в межах гніздового ареалу, розширення площі існуючих та створення додаткових об'єктів ПЗФ, організація моніторингу та вивчення біології виду, підвищення обізнаності населення.

... ...Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вітаю на сайті «Птахи України»