Плиска біла (Motacilla alba, белая трясогузка)

Motacilla alba

Середовище існування/Опис

Плиска біла - один з найпоширеніших птахів у Європі. Всього виділяють 14 підвидів цього птаха. За старих часів говорили, що „плиска прилітає - хвостиком лід розбиває".

Учені виділили близько 14 підвидів білої плиски. Усі вони відрізняються між собою світлішим або, навпаки, темнішим забарвленням оперення. Ці птахи зустрічаються на величезній території, що включає всю Європу, Азію і Північну Африку.

Вид –/Рід — Motacilla alba
Родина – Трясогузкові
Ряд – Горобцеподібні

Довжина: 17-20 см
Розмах крил: 25-30 см
Маса: 20-23 г
Звички: веде переважно наземний спосіб життя
Їжа: комахи, павуки, черв'яки
Тривалість життя: до 10 років

Життя білої плиски нерідко тісно пов'язане з водою. Цей птах охоче селиться по берегах річок. Любить також відкритий простір, вкритий невисокою травою, і тому часто трапляється в парках, садках і обабіч доріг.

Ноги плиски відмінно пристосовані до пересування по землі. Цей птах може жити в містах, якщо знаходить у них достатньо зелених насаджень. Плиски, що залишаються на зиму в містах, швидко зорієнтовуються, для чого тут розвішені годівниці. Дорослий самець білої плиски агресивно захищає свою територію від будь-якого непроханого гостя. Нерідко він дозволяє поселитися на своїй території молодому самцеві, щоб той допомагав йому охороняти володіння. „Союз" зазвичай триває до початку періоду гніздування. За винятком цього періоду, птахи поводяться по відношенню один до одного толерантно і нерідко живуть по сусідству. Плиски ночують у чагарниках у вологих місцях або під деревами. Ці птахи приносять людям користь, знищуючи ґедзів та інших кровоссальних комах.

У родині трясогузкових нараховується 57 видів, з них 11 належать до роду трясогузок, наприклад, жовта трясогузка, або плиска.

Живлення

Біла плиска харчується виключно комахами, яких вона добуває трьома різними способами. Перший - коли вона скльовує комах з поверхні землі. Другий спосіб: плиска довго сидить біля води, чекаючи, що яка-небудь комаха впаде на воду. Тоді вона стрілою мчить вперед, щоб підхопити комаху, яка ще не потонула, але нерідко, аби випередити риб, летить за здобиччю, яка тільки-но впала у воду. За третім способом, плиска ловить комах на льоту, зависаючи для цього в махаючому польоті над водою.

Плиски, що не відлітають на зиму в теплі краї, тримаються поблизу водоймищ, харчуючись комахами. Дрібних комах птахи найчастіше ковтають цілими, а великих розривають на частини.

Розмноження

Статеве дозрівання: з 1 року
Період гніздування: квітень-серпень
Несіння: 2 на рік
Кількість яєць: 5-6 яєць
Висиджування: 12-14 днів
Вигодовування пташенят: 13-15 днів

Сезон розмноження білих плисок триває з квітня по серпень. Пташенята з першої кладки зазвичай з'являються на світ у кінці квітня або в першій половині травня. Плиски щорічно міняють своїх партнерів. Самець на початку шлюбного періоду займає ділянку і співом приваблює на нього самку, при цьому йому нерідко доводиться змагатися з іншими представниками свого виду. Виконуючи шлюбний танець, самець нахиляє голову вниз і демонструє чорну „шапочку". Після об'єднання в пари плиски декілька днів тримаються разом, потім злучаються і приступають до спорудження гнізда. Плиски будують гнізда в дуплах і щілинах між камінням, іноді на скельних виступах, будівлях, у кущах і навіть на сміттєзвалищі. Багато плискк насиджують яйця в неглибокій земляній ямці або в покинутому гнізді інших птахів.

Партнери будують гніздо спільно, проте більшу частину роботи виконує самка. Вона складає чашоподібне гніздо з хмизу, трави, корінців, моху і листя, а зсередини вистилає його шерстю, волосом і пухом. Двічі на рік самка відкладає по 5-6 яєць. Яйця білої плиски бувають білими, сірими або світло-блакитними з сірими, сіро-бурими або коричневими цятками. Насиджування яєць триває близько 14 днів. Пташенят батьки вигодовують разом. Пташенята встають на крило у віці 18-23 днів.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ПЛИСКИ БІЛОЇ

Шлюбний танець: на початку періоду гніздування за однією самкою нерідко залицяються двоє самців. Вони переслідують самку в особливому польоті-танці та супроводжують виставу характерним для цього виду писком „чилік".

Яйця: у кладці 5-6 білих, сірих або голубуватих яєць, вкритих коричневими або сірими цятками.

Хвіст: бігаючи по землі, птах трусить хвостом.

Оперення: світле, в основному білих і темно-сірих тонів, на горлі і грудях велика чорна пляма, на голові чорна шапочка.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПЛИСКОЮ

Відрізнити білу плиску від інших видів птахів не дуже складно. Це струнка пташка з довгим хвостом, який ; увесь час погойдується. У неї довгі тонкі ноги. Іноді у польоті її можна сплутати з жовтою або гірською плискою, оскільки вони мають подібні силуети. Проте гірська плиска відрізняється значно довшим хвостом, а жовта плиска - коротким. Розрізняти плисок можна також по звуках, що їх вони видають: біла плиска у польоті кричить „чилік", жовта - „сіп", а гірська - „зіллік", з металевим відтінком, пронизливіше, ніж її біла родичка.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

Біла плиска нерідко сідає на спини домашніх тварин, що пасуться, і збирає з них комах.

Сільські жителі добре знайомі з плискою і дають їй особливі назви, які в більшості випадків стосуються тієї особливості птаха, як хвіст, що погойдується.

Цей птах агресивно захищає свою територію, і може атакувати навіть своє віддзеркалення в шибці. Такі дії нерідко призводять до його смерті.

В аеропорту Касабланки одного разу приземлилася зграя з 6 000-7 000 плисок. Над цим місцем лежить шлях перелітних птахів.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Біла плиска гніздується в Європі і Азії повсюдно. Зимує в Західній Європі, Африці, Індії і на півдні Китаю.

Охорона

Біла плиска є одним з найпоширеніших птахів у Європі. Вид знаходиться в безпеці, зникнення йому не загрожує, хоча після суворих зим чисельність цих птахів значно скорочується.

... ...Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вітаю на сайті «Птахи України»